Bocianie gniazda pod ochroną - zakończenie II etapu realizacji zadania
W grudniu zakończył się II etap realizacji zadania dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Warszawie pod nazwą Przeniesienie zagrożonych gniazd bociana białego Ciconia ciconia na specjalne platformy gniazdowe. Konserwacja istniejących gniazd bociana białego umieszczonych na czynnych słupach linii elektroenergetycznych.
Podczas gdy bociany odleciały na wakacje do „ciepłych krajów” Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie przystąpiła do remontowania ich polskich domów.
Na specjalne platformy gniazdowe, umieszczone na nowych drewnianych słupach osadzanych w szczudłach betonowych, zostały przeniesione zagrożone gniazda w następujących miejscowościach: Marusy w gminie Sońsk; Stare Budy w gminie Brańszczyk; Raków w gminie Pacyna; Gościmin w gminie Nowe Miasto. We wsi Zalesie znajdującej się na terenie gminy Glinojeck została założona platforma metalowo – drewniana w miejscu istniejącego gniazda zbudowanego bezpośrednio na drutach linii energetycznej i następnie wymoszczona materiałem ze starego gniazda.
Usunięcie starej platformy znajdującej się na stodole przeznaczonej do rozbiórki i montaż nowego słupa z platformą gniazdową w miejscowości Gościmin w gminie Nowe Miasto w dolinie rzeki Sony fot. Grzegorz Połutrenko
Ponadto zostały wytypowane na terenie woj. mazowieckiego 20 zagrożone, najstarsze nadmiernie rozbudowane gniazda usytuowane na platformach metalowo-drewnianych, których metalowa konstrukcja jest w złym stanie, np. mocno skorodowana lub pręty wspierające wygięte są pod wpływem ciężaru. Takie gniazda zostały zdemontowane w całości wraz z platformą i zainstalowane nowe platformy z wieńcem wiklinowym. Wnętrza zostały wymoszczone materiałem ze zrzuconego gniazda tak, aby bociany mogły ponownie zasiedlić to miejsce.
Konserwacja tego typu została przeprowadzona w następujących miejscowościach: Brańszczyk, Stare Budy, Nowe Budy w gminie Brańszczyk; Siwianka w gminie Kołbiel; Jatne w gminie Karczew; Żochy, Luberadz w gminie Ojrzeń; Faustynowo, Garwarz Nowy, Garwarz Stary w gminie Glinojeck; Rydzewo w gminie Ciechanów; Józinek w gminie Bielsk; Ślężany, Marianów w gminie Dąbrówka; Zgliczyn Pobodzy w gminie Bieżuń; Zgliczyn Witowy w gminie Radzanów oraz przy drodze Latowicz – Wymyśle.
W 16 zagrożonych, nadmiernie rozbudowanych gniazdach, których platformy były w dobrym stanie usunięto, przy użyciu specjalnych bosaków i wideł, kolejne warstwy materiału budulcowego gniazda. Zdjęcie jak największej ilości warstw z pozostawienie około 30 cm starego gniazda, miało na celu odciążenie słupa i platformy. Taki zabieg spowoduje, że przez kilka lub kilkanaście lat stanowisko będzie bezpieczne zarówno dla prawidłowego funkcjonowania urządzeń energetycznych jak i dla samych bocianów i wykonany został w następujących miejscowościach: Dąbrówka w gminie Latowicz; Dręszew w gminie Dąbrówka; Grabówiec, Skarżynek w gminie Ojrzeń; Koźniewo Średnie w gminie Sońsk; Brańszczyk, Nowe Budy, Stare Budy w gminie Brańszczyk oraz przy drodze Młock-Baraniec.
W tym miejscu należą się podziękowania dla pracowników Rejonów Energetycznych, dzięki którym możliwe było przeprowadzenie konserwacji, na czas pracy bowiem niezbędne jest wyłączenie sieci.
I na koniec zagadka, gdzie na tym zdjęciu jest ukryte gniazdo bocianie?
W celu umożliwienia bocianom zasiedlenia gniazda, znajdującego się na olbrzymim wiązie, gałęzie utrudniające dolot zostały przycięte.
Przeniesienie zagrożonych gniazd bociana białego Ciconia ciconia na specjalne platformy gniazdowe. Konserwacja istniejących gniazd bociana białego umieszczonych na czynnych słupach linii elektroenergetycznych dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w formie przekazania środków w kwocie 35 000 zł, www.wfosigw.pl.