Jak zapobiegać szkodom wyrządzanym przez wilki
W kwietniu 2014 roku do Wydziału Spraw Terenowych w Ciechanowie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie wpłynęło zgłoszenie w sprawie odszkodowania za szkody wyrządzone przez wilki w pogłowiu zwierząt hodowlanych.
Wniosek złożył właściciel zajmujący się już od wielu lat hodowlą danieli, na terenie wsi Kubice (gmina Nowe Miasto, powiat płoński). Teren hodowli, zabezpieczony metalową siatką, obejmuje blisko 100 hektarów. Położony jest w pobliżu zwartych kompleksów leśnych. Pomimo ogrodzenia wilki przedostały się na teren hodowli robiąc podkopy pod siatką. Ich ofiarą padło w sumie 7 sztuk danieli. Oględziny przeprowadzone przez lekarza weterynarii potwierdziły obecność wilków.
Hodowca został poinformowany o rodzajach zabezpieczeń, których zastosowanie pozwoli uniknąć w przyszłości kolejnych wizyt nieproszonych gości.
Jednym ze skutecznych sposobów zabezpieczeń zwierząt gospodarskich, hodowlanych są tzw. fladry, czyli kawałki kolorowego, zwykle czerwonego, zwiewnego materiału o wymiarach 10x40 cm, ponaszywane na dość cienki lecz mocny sznurek co 30-40 cm. Należy je rozwieście wokół pastwiska, najlepiej na wbitych ziemie żerdziach, w taki sposób, by dolne krawędzie materiału, znajdowały się około 15 cm nad powierzchnia gruntu i mogły swobodnie powiewać na wietrze. W wielu gospodarstwach wykorzystywane są do ogrodzenia pastwisk pastuchy elektryczne w formie dwóch lub trzech przeciągniętych równolegle drutów, z których najwyższy znajduje się na wysokości ok. 1m. Wilki odstraszane są od pastucha impulsami elektrycznymi.