Kontrola Ogrodu Botanicznego w Warszawie
27 marca 2015 r. przeprowadzona została kontrola Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Celem kontroli była ocena przestrzegania zakresu działalności ogrodu botanicznego oraz spełnienia obowiązków dotyczących m.in. udziału w badaniach naukowych, prowadzenia edukacji i upraw roślin gatunków zagrożonych wyginięciem.
Zgodnie z zapisami art. 77 ustawy o ochronie przyrody regionalny dyrektor ochrony środowiska właściwy ze względu na miejsce położenia ogrodu botanicznego przeprowadza kontrolę ogrodu w zakresie działalności nie rzadziej niż raz na 3 lata, z własnej inicjatywy lub na wniosek Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.
Przeprowadzona kontrola wykazała, że Ogród Botaniczny wywiązuje się z nałożonych ustawowo obowiązków i przestrzega zakresu swojej działalności.
Z definicji ogród botaniczny to urządzony i zagospodarowany teren wraz z infrastrukturą techniczną i budynkami funkcjonalnie z nim związanymi, będący miejscem ochrony ex situ, uprawy roślin różnych stref klimatycznych i siedlisk, uprawy roślin określonego gatunku oraz prowadzenia badań naukowych i edukacji.
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego, położony w niezwykle urokliwej części Warszawy – obok Łazienek Królewskich, jest jednym z najstarszych ogrodów w Polsce. Jego początki sięgają XIX wieku. Ogród składa się z części parkowej oraz szklarni. W części parkowej rośliny uprawiane są i eksponowane z podziałem na działy, takie jak: rośliny użytkowe, pnącza, rośliny różnych środowisk, rośliny lecznicze, flora niżowa Polski, rośliny ozdobne, alpinarium. W szklarniach zgromadzono kolekcje roślin subtropikalnych, tropikalnych i sukulentów. W ogrodzie uprawianych jest 5753 gatunków, w tym 102 gatunki roślin zagrożonych wyginięciem.
Ogród prowadzi zajęcia dydaktyczne dla studentów Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz w ciągu roku przeprowadza kilkadziesiąt lekcji przyrody i botaniki dla uczniów przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów i liceów poświęconych m.in. gatunkom chronionym i zagrożonym wyginięciem. Co roku w ramach „Spotkań z przyrodą w Ogrodzie Botanicznym” organizowane są imprezy tematyczne, takie jak:
- Magnolie, lilaki i azalie - wycieczka,
- Noc Muzeów w Ogrodzie Botanicznym,
- Wystawa roślin mięsożernych,
- Wystawa kaktusów,
- Festiwal róż,
- Rośliny, owady i miód,
- Dni Storczyków,
- Festiwal nauki.
Fot.: Edyta Balcerzak