Kontrola ośrodka rehabilitacji zwierząt w Skierdach
W listopadzie 2020 r. pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie przeprowadzili kontrolę ośrodka rehabilitacji zwierząt w Skierdach. Oceniono warunki leczenia i rehabilitacji zwierząt oraz zgodność realizowanych działań z zezwoleniem na utworzenie i prowadzenie ośrodka rehabilitacji zwierząt. Kontrola zakończona została pozytywnym wynikiem.
Ośrodek rehabilitacji zwierząt w Skierdach powstał w 2011 r. i specjalizuje się w leczeniu i rehabilitacji jeżowatych. Podczas poprzedniej kontroli, w październiku 2017 r., był to nieduży ośrodek, z dobrze wyposażonym pomieszczeniem wewnętrznym i wydzieloną częścią ogrodu. Tegoroczna kontrola ośrodka pokazała, że mamy do czynienia ze specjalistycznym ośrodkiem rehabilitacji jeżowatych.
W ośrodku znajduje się szpitalik, schładzarka oraz 3 zagrody jeżowe. Schładzarka i zagrody jeżowe to nowe inwestycje. Schładzarka to nieduży drewniany domek, który będzie wykorzystywany do przygotowania zwierząt do hibernacji. W zagrodach jeżowych, w zależności od pory roku, jeże są przygotowywane do wypuszczenia na wolność lub hibernują. Zagrody wyposażone są w drewniane przewiewne domki, zbudowane z grubych desek, wyścielone sianem.
Jeżowate (jeż wschodni i zachodni) leczone i rehabilitowane w Skierdach mają do dyspozycji pomieszczenia dostosowane do stanu zdrowia i potrzeb biologicznych danego gatunku. Wielkość zagród zapewnia swobodę ruchu, a ich wyposażenie niezbędne schronienia.
Karma dostarczana jest w zależności od preferencji pokarmowych i potrzeb zwierząt. Ośrodek wykorzystuje jako karmę gotowe produkty, ale również wzbogaca dietę w owady (suszone świerszcze, koniki polne, larwy jedwabnika, a w lecie żywe owady, które zwierzęta przebywające w zagrodach mogą z powodzeniem same złowić). W dniu kontroli potwierdzono, że część rehabilitowanych w zagrodach osobników jest już w stanie hibernacji, ale część korzysta nadal z karmy dostarczanej przez opiekunów.
Od początku 2020 r. (do dnia kontroli) opieką w ośrodku objętych zostało 269 nowoprzyjętych zwierząt z gatunków jeż wschodni i jeż zachodni. Poza tym w ośrodku przebywały w tym czasie również te przyjęte do ośrodka jeszcze w roku poprzednim, których leczenie lub rehabilitacja przedłużyła się lub rozpoczęła pod koniec ubiegłego roku. W zależności od tego, czy trafiły do ośrodka jako osobniki dorosłe, czy jako oseski, wymagają różnego czasu na przygotowanie do przywrócenia do środowiska przyrodniczego. Nowe inwestycje stanowią wyjście naprzeciw potrzebom jeżowatych, a doświadczenie i troska prowadzących ośrodek sprzyja leczeniu i rehabilitacji naszych małych przyjaciół.
Fot.: P. Zahorowicz