Medale im. Wiktora Godlewskiego rozdane
W dniu 15 maja 2014 roku w Bogutach-Piankach już po raz kolejny wręczono medale im. Wiktora Godlewskiego. Tegorocznymi laureatami zostali:
- Instytut Badawczy Leśnictwa w Sękocinie Starym – za działania na rzecz ochrony przyrody i zrównoważonej gospodarki leśnej;
- Zbigniew Kaszuba – za całokształt pracy na rzecz środowiska i ochrony przyrody;
- redakcja „Przyrody Polskiej ” – za popularyzację wiedzy przyrodniczej i edukację ekologiczną młodzieży;
- Ks. Stanisław Skarżyński – za działania na rzecz przyrody i szczególne umiłowanie świata zwierząt.
Wśród tegorocznych laureatów na szczególną uwagę zasługuje postać Pana Zbigniewa Kaszuby- w przeszłości pełniącego m.in. funkcję wojewódzkiego konserwatora przyrody w Siedlcach, który przyczynił się do utworzenia Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, 32 rezerwatów przyrody na powierzchni 3400 ha, 6 obszarów chronionego krajobrazu oraz 500 pomników przyrody. Po przejściu na emeryturę nadal pracował w Nadbużańskim Parku Krajobrazowym. Swoją bogatą wiedzą przyrodniczą i doświadczeniem w dalszym ciągu chętnie dzieli się z młodszym pokoleniem. Niech więc Medal Godlewskiego będzie podziękowaniem za przekazywanie wiedzy i zaszczepianie poszanowania dla przyrody.
Medal im. Wiktora Godlewskiego ustanowiono w 1992 roku z inicjatywy Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Bogutach-Piankach, w celu upamiętnienia wybitnego mieszkańca tej miejscowości. WiktorGodlewski(1831 – 1900) za udział w Powstaniu Styczniowym został skazany na katorgę w Syberii Wschodniej. Tam stał się towarzyszem i bliskim współpracownikiem Benedykta Dybowskiego, wybitnego przyrodnika przebywającego również na zesłaniu. Wraz z nim Godlewski prowadził badania przyrody mało znanych obszarów położonych między Irkuckiem i Władywostokiem. Zebrane okazy fauny syberyjskiej dostarczali muzeom, głównie Warszawskiemu Gabinetowi Zoologicznemu. Publikowali też rozprawy o faunie i fizjografii jeziora Bajkał oraz różnych obszarach Syberii Wschodniej.
Medal jest przyznawany zarówno osobom indywidualnym, jak i instytucjom za zasługi dla ochrony przyrody oraz popularyzację wiedzy przyrodniczej. O liście laureatów decyduje kapituła nagrody, w skład której wchodzi m.in. Naczelnik Wydziału Spraw Terenowych I Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie Dorota Starczewska.
------------------------------
Laureaci Medalu w towarzystwie gościa honorowego P. Julii Pitery Posła na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej
Autor zdjęcia: R. Świerżewski