Na terenie Nadleśnictwa Siedlce powstały nowe strefy ochrony ptaków
Na przełomie września i października 2014 roku Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie utworzył w Nadleśnictwie Siedlce dwie nowe strefy ochrony bociana czarnego oraz orlika krzykliwego. Utworzenie stref poprzedzone było wizjami terenowymi, przeprowadzonymi w sezonie lęgowym, podczas których pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie wspólnie z Nadleśniczym Nadleśnictwa Siedlce sprawdzili, czy gniazda są zasiedlone oraz określili zasięg granic stref ochrony w terenie.
Jeszcze w 2013 roku na terenie Nadleśnictwa Siedlce, w ponad 100-letnim drzewostanie boru mieszanego zaobserwowano nowe gniazdo, wskazujące na obecność bociana czarnego. Informacja ta została potwierdzona w 2014 roku. W tym sezonie gniazdo było zajęte przez dorosłe bociany, które opiekowały się dwoma młodymi. Ptaki zbudowały gniazdo na sośnie, na wysokości około 10 m.
W 2014 roku stwierdzono także w Nadleśnictwie Siedlce nowe gniazdo orlika krzykliwego. Znajduje się ono w rozwidleniu gałęzi dębu, na wysokości około 7-8 m. Podczas kontroli gniazda obserwowano wysoko nad drzewostanem szybującego orlika. Drapieżniki upodobały sobie grąd z około 70-letnim drzewostanem sosnowym, z domieszką dębu, grabu i lipy.
Spośród ptaków, dla których zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt powinny być tworzone strefy ochronne w województwie mazowieckim, gniazdują m.in.: orlik krzykliwy, bielik, bocian czarny, kania czarna, sokół wędrowny, cietrzew, puchacz, włochatka i kraska. Ochrona strefowa ma na celu ochronę ich ostoi, miejsc rozrodu i regularnego przebywania.
WAŻNE
Jeśli znalazłeś gniazdo jednego z wyżej wymienionych gatunków - poinformuj właściwą regionalną dyrekcję ochrony środowiska.
------------------------------
Źródło: RDOŚ w Warszawie
Fot: Marek Szczepanek, http://commons.wikimedia.org