Nielegalne składowanie odpadów w Borkowicach
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie wydał postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania w sprawie bezpośredniego zagrożenia szkodą w Borkowicach. Sprawa nielegalnego składowania odpadów niebezpiecznych jest poza kompetencjami Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie.
11 grudnia 2018 r. Wójt Gminy Borkowice przesłał do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie pismo z prośbą o podjęcie działań w celu likwidacji nielegalnego składowiska odpadów niebezpiecznych. Zgodnie z ustawą o odpadach w przypadku składowania lub magazynowania odpadów w miejscu do tego nieprzeznaczonym obowiązek niezwłocznego ich usunięcia spoczywa na posiadaczu odpadów. W razie nie zrealizowania tego obowiązku, decyzję nakazującą usunięcie odpadów z miejsca nieprzeznaczonego do składowania powinien wydać wójt gminy. 7 grudnia 2018 r. Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w piśmie informującym o wynikach działań kontrolnych wniósł do Wójta Gminy Borkowice o zobowiązanie posiadacza odpadów do ich usunięcia zgodnie z przepisami ustawy o odpadach.
W opisywanej sytuacji, oprócz przepisów ustawy o odpadach mogą mieć zastosowanie przepisy ustawy prawo ochrony środowiska. Zgodnie z artykułem 362 tej ustawy w przypadku negatywnego oddziaływania na środowisko przez podmiot korzystający ze środowiska może być nałożony na niego obowiązek przywrócenia środowiska do stanu właściwego. Mając na uwadze te uwarunkowania, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie przekazał Staroście Przysuskiemu pismo Burmistrza Gminy Borkowice wraz z aktami sprawy w celu rozpatrzenia zgodnie z kompetencjami wynikającymi z ww. ustawy.
Dodatkowo 22 stycznia 2019 r. Wójt Gminy Borkowice zgłosił zagrożenie wystąpieniem szkody w środowisku i w tym zakresie zwrócił się o wydanie decyzji w trybie art. 16 ustawy o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie.
Należy tu podkreślić, że przepisy ww. ustawy stosuje się jedynie w odniesieniu do sytuacji, gdy zagrożenie szkodą lub szkoda w środowisku jest spowodowana przez działalność podmiotu korzystającego ze środowiska stwarzającą ryzyko szkody w środowisku. Z dokumentacji przekazanej do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie wynika, że działalność, jaka była prowadzona w opisywanym przypadku w Borkowicach nie spełnia przesłanek katalogu działalności stwarzających ryzyko szkody w środowisku . Ponadto zgodnie z protokołem kontroli Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska odpady niebezpieczne w Borkowicach składowane są w zamkniętych budynkach, na działce o powierzchni utwardzonej wylewką betonową. Badania Jednostki Ratowniczo-Chemicznej nie wykazały obecności w powietrzu związków chemicznych, takich jak chlor, amoniak, siarkowodór i metan. W protokole kontroli nie stwierdzono nieszczelności zbiorników i przedostawania się substancji do otoczenia. Brak jest więc jakichkolwiek przesłanek wskazujących na możliwość zastosowania ustawy o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie. W tym zakresie Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie 25 lutego 2019 r. wydał postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania na podstawie art. 24 ust. 7 ustawy o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie.