Pakosławska populacja języczki syberyjskiej - wyniki programu czynnej ochrony języczki syberyjskiej w województwie mazowieckim
Zakończył się szósty etap wieloletniego projektu, którego realizacja ma doprowadzić do uzyskania trwałej lokalnej populacji języczki syberyjskiej Ligularia Sibirica (L.) Cass. na torfowisku w Pakosławiu. W celu zwiększenia i wzmocnienia tej populacji wprowadzane są osobniki z hodowli ex situ. Wysiewanie nasion na różnych poletkach eksperymentalnych, pozwoli określić warunki optymalne dla rozwoju tej rośliny.
W 2011 roku, który był czwartym z kolei rokiem realizacji projektu, kontynuowano obserwację stanu populacji języczki. Przeprowadzona została kontrola zakładanych w minionych latach powierzchni eksperymentalnych, dzięki czemu określono przeżywalność siewek w zależności od wielkości powierzchni i jej lokalizacji. Na powierzchni eksperymentalnej w zagajniku stwierdzono kilka dwuletnich siewek w dobrej kondycji, zaś na stanowisku zlokalizowanym na powierzchni otwartej siewki były nieduże i osłabione. Na małych, odsłoniętych powierzchniach wzeszły nieliczne rośliny, które szybko wyginęły. W ramach prac zinwentaryzowano roślinność porastającą torfowisko, aby określić związek między roślinami otaczającymi języczkę, a kondycją osobników tej rośliny. Nasiona zebrane w 2011 roku zostały wysiane na nowo przygotowanych poletkach, różniących się między sobą wielkością i sposobem przygotowania powierzchni pod wysiew. W kolejnych latach możliwe będzie sprawdzenie, czy i w jaki sposób rodzaj powierzchni i jej wielkość wpływa na rozwój języczki.
Prowadzone dotychczas obserwacje potwierdziły, że języczka najlepiej rozwija się na granicy lasu i terenu otwartego (tzw. okrajkowe występowanie). Zdecydowanie mniej roślin znajdowano na otwartych powierzchniach, z dala od drzew, krzewów i wysokich roślin. W przyszłości kontynuowane będą badania, których wyniki powinny wyjaśnić, dlaczego języczka nie zasiedla pewnych fragmentów torfowiska i jakie są najkorzystniejsze warunki do jej rozwoju.
Zachęcamy do przeczytania informacji dotyczącej działań podejmowanych w ramach projektu w minionych latach.
Program czynnej ochrony języczki syberyjskiej Ligularia Sibirica (L.) Cass. w województwie mazowieckim na okres 7-10 lat dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w formie przekazania środków w kwocie 24 000 zł, www.wfosigw.pl.