RDOŚ w Warszawie przedstawił członkom Rady Warszawy stan prac nad planem ochrony dla rezerwatu Jeziorko Czerniakowskie
9 lutego 2012 r. w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie odbyło się spotkanie z radnymi Miasta Stołecznego Warszawy zainteresowanymi problematyką prac nad planem ochrony dla rezerwatu Jeziorko Czerniakowskie. W spotkaniu wzięli udział: Ewa Malinowska-Grupińska – Przewodnicząca Rady Warszawy, Dariusz Figura - Przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska, Aleksandra Gajewska i Bogdan Żuber – Wiceprzewodniczący Komisji, Krystian Legierski – członek Komisji oraz Paweł Lisicki - Zastępca Dyrektora stołecznego Biura Ochrony Środowiska. RDOŚ reprezentowali: Regionalny Dyrektor - Aleksandra Atłowska i Regionalny Konserwator Przyrody - Anna Ronikier-Dolańska, Naczelnik Wydziału Ochrony Przyrody i Obszarów Natura 2000 – Beata Zajączkowska oraz Główny Specjalista z tego Wydziału – Marcin Kalbarczyk.
Podczas rozmów Anna Ronikier-Dolańska przedstawiła stan zaawansowania prac nad planem ochrony, w związku z zakończonym procesem tzw. udziału społeczeństwa i zaopiniowaniem projektu planu ochrony przez Radę Warszawy. Główny nacisk został położony na omówienie uwag i wniosków złożonych przez Radę w formie załącznika do uchwały w sprawie zaopiniowania projektu planu ochrony dla rezerwatu przyrody Jeziorko Czerniakowskie. Pani Konserwator punkt po punkcie omawiała uwagi Rady Warszawy. Prezentacja stanowiska RDOŚ okazała się być punktem wyjściowym do głębszej dyskusji nad każdym z poruszonych zagadnień i odpowiedzi na niektóre kwestie i pytania. Spotkanie zostało przez obecnych uznane za niezwykle istotne. Pozytywny efekt przeprowadzonych rozmów skłania do tego, aby w przyszłości podczas prac nad sporządzaniem planów ochrony dla rezerwatów częściej inicjować możliwość konsultacji i rozmów typu nieformalnego.
Ostateczna wersja projektu planu ochrony została 10 lutego przekazana Wojewodzie Mazowieckiemu w celu uzgodnienia ww. dokumentu. Gdy tylko projekt planu ochrony zostanie uzgodniony przez Pana Wojewodę, zostanie on podpisany przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie i przekazany do publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego. Po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym wejdzie on w życie jako obowiązujący akt prawa miejscowego.
UWAGA
W dniu podpisania aktu, zgodnie z ustawą o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, na stronie internetowej RDOŚ w Warszawie zostaną zamieszczone komentarze do uwag i wniosków złożonych zarówno przez Radę Warszawy, jak i przez społeczeństwo.