Rezerwaty przyrody Mazowsza. Wymięklizna
Opis rezerwatu przyrody Wymięklizna rozpoczyna cykl artykułów, poświęconych rezerwatom przyrody województwa mazowieckiego. W ramach cyklu przybliżone zostaną walory przyrodnicze obszarów objętych tą formą ochrony oraz skarby, które kryją się w gęstwinach lasów, na błotnistych terenach niedostępnych mokradeł, na łąkach, stawach i w dolinach rzecznych Mazowsza. Zaproszając do odwiedzenia rezerwatów udostępnionych społeczeństwu, przypominamy - przed wejściem na teren rezerwatu należy się upewnić, czy jego obszar udostępniony został dla zwiedzających i zapoznać się z warunkami, na jakich został dopuszczony do korzystania. Jakie skarby kryją się w gęstwinach lasów, na błotnistych terenach niedostępnych mokradeł, na łąkach, stawach i w dolinach rzecznych Mazowsza?
Nazwa rezerwatu przyrody Wymięklizna została zaczerpnięta od nazwy występującego w tym rejonie lokalnego obniżenia terenu. To piękny przykład łęgu jesionowo-olszowego z cennymi, chronionymi i rzadkimi gatunkami roślin, wśród których na uwagę zasługują wawrzynek wilczełyko Daphne mezereum, bluszcz pospolity Hedera helix czy też przylaszczka pospolita Hepatica nobilis. Rezerwat stanowi siedlisko dla wielu gatunków ptaków, takich jak trzmielojad, krogulec, brodziec samotny, dzięcioł średni, słonka.
Rezerwat przyrody Wymięklizna położony jest w powiecie otwockim, na terenie gminy Sobienie – Jeziory. Obejmuje obszar lasu o powierzchni 62,37 ha. Grunty wchodzące w skład rezerwatu stanowią własność Skarbu Państwa i znajdują się w zarządzie Nadleśnictwa Celestynów. Rezerwat został utworzony Zarządzeniem Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 14 czerwca 1996 r. w sprawie uznania za rezerwat przyrody.
Celem ochrony, dla którego uznano rezerwat, jest zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych wielogatunkowych drzewostanów liściastych, iglastych i mieszanych o znacznym stopniu naturalności, a także występujących tu bogatych zgrupowań ptaków lęgowych.
Rezerwat nie jest udostępniony do poruszania się po jego obszarze.
--------------------------------
Źródło: RDOŚ w Warszawie
Autor zdjęć: Tomasz Maksym