Sprawozdanie ze spotkań informacyjnych
Sprawozdanie z warsztatów zorganizowanych w ramach opracowywania Planów Zadań Ochronnych (PZO) dla obszarów Natura 2000 Bagno Całowanie PLB140011 i PLH140001.
Zgodnie z art. 28 ust. 5 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2009 r. Nr 151, poz. 1220 z późn. zm.) regionalny dyrektor ochrony środowiska ustanawia, w drodze aktu prawa miejscowego w formie zarządzenia, plan zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000, kierując się koniecznością utrzymania i przywracania do właściwego stanu ochrony siedlisk przyrodniczych oraz gatunków roślin i zwierząt, dla których ochrony wyznaczono obszar Natura 2000. Plan zadań ochronnych może być zmieniony, jeżeli wynika to z potrzeb ochrony tych siedlisk przyrodniczych lub gatunków roślin i zwierząt. W myśl art. 28 ust. 1 ww. ustawy projekt planu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 sporządza sprawujący nadzór nad obszarem, w tym wypadku Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie.
W myśl art. 28 ust. 3 ww. ustawy o ochronie przyrody sporządzający projekt plany zadań ochronnych umożliwia zainteresowanym osobom i podmiotom prowadzącym działalność w obrębie siedlisk przyrodniczych i siedlisk gatunków, dla których ochrony wyznaczono obszar Natura 2000, udział w pracach związanych ze sporządzaniem tego projektu.
W związku z powyższym w dniach 8 i 15 października 2011 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Celestynowie, odbyły się spotkania w ramach konsultacji społecznych w procesie sporządzania Planów Zadań Ochronnych (PZO) dla obszarów Natura 2000 Bagno Całowanie PLB140011 i PLH140001.
W pierwszym spotkaniu udział wzięli Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie - Pani Aleksandra Atłowska, Regionalny Konserwator Przyrody - Pani Anna Ronikier – Dolańska, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, jak również instytucji państwowych, mieszkańców oraz organizacji ekologicznych.
W trakcie spotkania przedstawiciel Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie przedstawił krótką prezentację zawierająca podstawowe informacje na temat sieci Obszarów Natura 2000 oraz tworzenia planów zadań ochronnych. Następnie wykonawca projektu planu zadań ochronnych przedstawił ogólną charakterystykę obszarów Natura 2000 Bagno Całowanie PLH140001 i PLB 140011, zaś poszczególni eksperci omówili przedmioty ochrony, dla których utworzono ww. obszary Natura 2000.
Po każdej prezentacji uczestnicy mieli okazję wypowiedzieć się i zwrócić uwagę na kwestie konieczne do uwzględnienia w projektach planów zadań ochronnych.
Po zakończeniu omówienia wszystkich przedmiotów ochrony obszarów Natura 2000 Bagno Całowanie PLH140001 i PLB 140011 odbyła się dyskusja, w trakcie której omówiono podstawowe problemy związane z ustanawianiem planu zadań ochronnych.
Na zakończenie przedstawiciel wykonawcy podziękował za uczestnictwo w spotkaniu oraz przypomniał zebranym o terminie kolejnych warsztatów, które odbędą się 15 października 2011 r.
W spotkaniu, które odbyło się w dniu 15 października 2011 r. udział wzięło 15 osób, będących przedstawicielami instytucji państwowych i organizacji ekologicznych oraz eksperci i przedstawiciele wykonawcy. Celem drugiego spotkania było omówienie zagadnień związanych z zabiegami ochronnymi zaplanowanymi dla poszczególnych przedmiotów ochrony.
Po przywitaniu gości i streszczeniu tematyki poruszonej na poprzednim spotkaniu, głos zabrali eksperci, którzy przedstawili zebrane dotychczas informacje, wskazali problemy jakie ujawniły się podczas prac nad projektem PZO. Eksperci przedstawili również zdiagnozowane zagrożenia dla poszczególnych przedmiotów ochrony oraz propozycje działań ochronnych i wykonawców zadań ochronnych.
Podczas spotkania zainicjowano dyskusję obejmującą tematykę poruszoną na spotkaniu, podczas której uczestnicy na bieżąco wysuwali postulaty dotyczące poszczególnych zapisów Planu Zadań Ochronnych oraz jego ostatecznego kształtu.
Podczas spotkania Regionalny Konserwator Przyrody Anna Ronikier-Dolańska przypomniała zebranym, iż każdy Plan Zadań Ochronnych zostanie poddany procedurze weryfikacji przez Zespół Doradztwa Merytorycznego.
Podsumowując spotkanie przedstawiciel wykonawcy Michał Maniakowski zapewnił zebranych, iż zostaną oni poinformowani o dalszych krokach podejmowanych w ramach prac nad Planem Zadań Ochronnych.
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie pragnie gorąco podziękować Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Celestynowie za nieodpłatne udostępnienie sali, w której odbywały się warsztaty.
Jednocześnie informuje się, iż każdy może wnosić uwagi i wnioski do projektu planu zadań ochronnych. Uwagi mogą być składane w formie pisemnej, ustnej do protokołu lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej (bez konieczności opatrywania bezpiecznym podpisem elektronicznym) na adres: Joanna.szczepanik.warszawa@rdos.gov.pl
Prezentacje ze spotkania:
1. Prezentacja - Joanna Szczepanik.