Wiedza o rezerwatach przyrody na wyciągnięcie ręki
Zakończyła się realizacja kolejnego – drugiego już etapu projektu pn. Mazowieckie rezerwaty przyrody, w ramach którego powstała m.in. aplikacja mapowa na urządzenia mobilne. Aplikacja dostępna jest zarówno na urządzenia działające w systemie Android, jak i IOS. Stanowi rodzaj przewodnika po rezerwatach przyrody – korzystając z niej można znaleźć drogę dojazdową do rezerwatu, przeczytać o tym, jakie są jego wartości przyrodnicze, historyczne, czy też kulturowe. Specjalnie przygotowane funkcjonalności pozwalają zgłębić wiedzę przyrodniczą użytkownikom w różnym wieku, m.in. poprzez quiz i grę memory. Obiekty tzw. rozszerzonej rzeczywistości (AR) to szansa na zobaczenie z bliska puszczyka, borsuka, łosia, czy też rzekotki i uwiecznienie któregoś ze zwierząt na zdjęciu. Szczególnie istotna z punktu widzenia ochrony przyrody zachowanej w rezerwatach jest możliwość skorzystania z map pokazujących szlaki udostępnione do ruchu – kiedy zejdziemy ze szlaku aplikacja poinformuje nas o tym i przypomni, że poruszanie się poza wyznaczonymi miejscami jest niezgodne z prawem i stanowi zagrożenie dla wartości rezerwatów, m.in. dla jej dzikich mieszkańców. Korzystając z aplikacji możemy też uczyć się rozpoznawania ptaków po ich śpiewie.
W ramach opisanego projektu, realizowanego w latach 2019-2020, w 20 rezerwatach przyrody ustawionych zostało 120 słupków z QR kodami i 5 tablic edukacyjnych. Była to kontynuacja działań rozpoczętych w ramach pierwszego etapu projektu (lata 2018 – 2019), którego elementami były m.in. filmy edukacyjne (zachęcamy do obejrzenia tu), 40 tablic informacyjno-edukacyjnych, konferencja, sesja terenowa dla dziennikarzy, spotkania edukacyjne w terenie, gry i konkursy.
Realizacja wieloletnich działań ukierunkowanych na propagowanie wiedzy z zakresu ochrony przyrody ma na celu zachęcenie m.in. wszystkich użytkowników rezerwatów do świadomego korzystania z ich walorów, pełnych poszanowania i zrozumienia konieczności dostosowania naszych zachowań do zasad obowiązujących w tych miejscach.
Dzięki dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, www.wfosigw.pl, możliwe jest rozpoczęcie kolejnego projektu pn. Mazowieckie rezerwaty przyrody - aplikacja mobilna etap 2. Aplikacja mobilna zostanie wzbogacona o informacje dla kolejnych blisko 30 rezerwatów przyrody. W 15 z nich staną tablice edukacyjne, w większości także słupki z QR kodami stanowiące uzupełnienie infrastruktury edukacyjno-informacyjnej. W aplikacji znajdą się także zdjęcia 360 stopni i wirtualne spacery, które pozwolą zajrzeć w głąb części z tych niezwykle cennych obszarów i zobaczyć to czego zazwyczaj nie mamy szansy dostrzec. Rozpoczęty zostanie także proces aktualizacji oznakowania szlaków w rezerwatach przyrody. Mamy nadzieję, że w ten sposób ograniczona zostanie presja związana z wydeptywaniem i rozjeżdżaniem miejsc szczególnie cennych przyrodniczo.
Aktualne informacje na temat projektu można znaleźć na stronie projektu na Facebooku #MazowieckieRezerwatyPrzyrody. Zaglądając tam można także spróbować swoich sił w konkursie edukacyjnym i wygrać jedną z ciekawych nagród.
Projekt Mazowieckie rezerwaty przyrody - aplikacja mobilna, dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, www.wfosigw.pl.