Wycinka drzew w kontekście ochrony gatunkowej
W związku ze zmianą od 1 stycznia 2017 r. przepisów dotyczących zasad usuwania drzew i krzewów przypominamy, że podmiot wykonujący prace związane z wycinką drzew lub krzewów jest zobowiązany do przestrzegania zakazów z zakresu ochrony gatunkowej. Zakazy te określają art. 51 i 52 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2016 r., poz. 2134, z późn. zm.) oraz rozporządzenia Ministra Środowiska z:
- 9 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej roślin (Dz. U. z 2014 r. poz. 1409),
- 9 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej grzybów (Dz. U. z 2014 r. poz. 1408),
- 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz. U. z 2016 r. poz. 2183).
Zakazy wobec chronionych gatunków roślin, zwierząt i grzybów obowiązują przez cały rok. Rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt wprowadza odstępstwo jedynie w zakresie usuwania gniazd, w terminie od 16 października do końca lutego, wyłącznie z obiektów budowlanych lub terenów zieleni i tylko wówczas, gdy wymagają tego względy bezpieczeństwa lub sanitarne, przy czym tereny zieleni to tereny urządzone wraz z infrastrukturą techniczną i budynkami funkcjonalnie z nimi związanymi, pokryte roślinnością, pełniące funkcje publiczne, a w szczególności parki, zieleńce, promenady, bulwary, ogrody botaniczne, zoologiczne, jordanowskie i zabytkowe, cmentarze, zieleń towarzysząca drogom na terenie zabudowy, placom, zabytkowym fortyfikacjom, budynkom, składowiskom, lotniskom, dworcom kolejowym oraz obiektom przemysłowym.
Mając na uwadze obowiązujące przepisy z zakresu ochrony gatunkowej, właściciel terenu przed przystąpieniem do prac związanych z usuwaniem drzew i krzewów powinien ustalić, czy znajdują się tam gatunki objęte ochroną. W przypadku braku stosownej wiedzy w tym zakresie można skorzystać z pomocy osoby potrafiącej zweryfikować stan faktyczny (np. botanika, zoologa itp.). Rzetelna ocena obecności gatunków objętych ochroną jest szczególnie istotna w przypadku zwierząt związanych z zadrzewieniami i zakrzewieniami (m.in. ptaków, nietoperzy, owadów), w stosunku do których zgodnie z § 6 ust. 1 pkt 7 i 8 rozporządzenia w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt obowiązują zakazy niszczenia siedlisk i ostoi, będących ich obszarem rozrodu, wychowu młodych, odpoczynku, migracji lub żerowania oraz niszczenia, usuwania lub uszkadzania gniazd oraz innych schronień. Należy jednak pamiętać, że drzewa i krzewy mogą być także siedliskiem innych chronionych gatunków, np. porostów, w stosunku do których również obowiązują zakazy.
Jeżeli wykonanie prac związanych z wycinką drzew lub krzewów może naruszać zakazy obowiązujące w stosunku do gatunków chronionych, należy od niej odstąpić do czasu uzyskania stosownego zezwolenia w postaci decyzji.
W celu uzyskania zezwolenia na odstępstwo od zakazów obowiązujących w stosunku do danego gatunku należy zwrócić się o odpowiednio do regionalnego dyrektora ochrony środowiska lub Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (w zależności od gatunku i rodzaju planowanych czynności). Podział kompetencji pomiędzy ww. instytucjami określa art. 56 ust. 1 i 2 ustawy o ochronie przyrody.
W przypadku konieczności uzyskania zezwolenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie na odstępstwo od zakazów obowiązujących w stosunku do gatunków objętych ochroną (w trybie art. 56 ust. 2, w związku z art. 51 lub 52 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody) należy złożyć stosowny wniosek, którego wzór znajduje się w Biuletynie Informacji Publicznej.
Więcej informacji na temat nowych przepisów dotyczących zadrzewień
Fot.: Rafał Klisowski [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], Wikimedia