Zakończono działania czynnej ochrony populacji cietrzewia Tetrao tetrix na Równinie Kurpiowskiej w granicach województwa mazowieckiego przewidziane na rok 2011
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie od 2010 r. prowadzi działania mające na celu zahamowanie spadku liczebności ostatniej znaczącej (około 1% krajowej populacji) w województwie mazowieckim populacji cietrzewia Tetrao tetrix objętego ochroną gatunkową na podstawie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r., o ochronie przyrody (Dz. U. z 2009 r. Nr 151, poz. 1220 ze zm.), gatunku wpisanego do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt i wymienionego w Załączniku I Dyrektywy Ptasiej.
Podczas prowadzonego w ramach realizacji programu wiosennego monitoringu, stwierdzono obecność 7 tokujących kogutów. Zaobserwowano żerujące lisy, co świadczy o wciąż istniejącej silnej presji lisa na opisywanym terenie. Podczas monitoringu jesienno-zimowego, kiedy wykrywalność ptaków jest niższa stwierdzono obecność tylko 5 samców (tak jak w ubiegłym roku), natomiast nie obserwowano już potencjalnych drapieżników. Na podstawie obserwacji jesienno-zimowej nie należy jednak jeszcze wyciągać wniosków o zmniejszeniu populacji, lecz poczekać na wyniki monitoringu w 2012 r.
Kontynuowano również działania ochrony czynnej polegające na odstrzale drapieżników na obszarze występowania cietrzewia. W tym celu zawarto umowę z Kołem Łowieckim ŁOŚ w Ostrołęce, na podstawie której zostały odstrzelone 44 lisy, 11 borsuków, 5 jenotów i 3 kuny.
Drugim działaniem ochronnym wykonanym po raz pierwszy w 2011 r. było kształtowanie siedlisk lęgowych cietrzewia polegające na tworzeniu strefy ekotonu w celu zachowania istniejących i stworzenia nowych, optymalnych dla tego gatunku tokowisk i lęgowisk. Cietrzew jest gatunkiem „ekotonowym”, związanym z terenami półotwartymi, z rzadka porośniętymi roślinnością drzewiastą i dużym udziałem krzewinek. W chwili obecnej wskutek wtórnej sukcesji, powstała ostra granica pomiędzy terenami otwartymi, a gęstymi młodnikami osikowo - brzozowo - sosnowymi, co wybitnie negatywnie wpływa na warunki bytowe dla tego gatunku i hamuje rozwój populacji cietrzewi na tym terenie. W wyniku przeprowadzonych prac na 20 ha powierzchni ukształtowano ekoton pod specyficzne wymagania ekologiczne cietrzewia, intensywnie przerzedzając istniejące zadrzewienia graniczące z terenami otwartymi.
W bieżącym roku zaplanowano kontynuację działań ochronnych polegających na odstrzale drapieżników i kształtowaniu siedlisk lęgowych oraz prowadzenie monitoringu populacji cietrzewia.
Czynna ochrona populacji cietrzewia Tetrao tetrix na Równinie Kurpiowskiej w granicach województwa mazowieckiego dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w formie przekazania środków w kwocie 32 000 zł, www.wfosigw.pl.